Тема: Значущі частини слова
Мета: поглибити знання учнів про значущі частини слова;навчити учнів розрізняти частини слова; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати навички визначення значущих частин слова; виховувати любов до рідної мови.

Хід заняття

І. Актуалізація опорних знань
    Опитування.
     —Пригадайте скільки в українському алфавіті букв?
     —Розкажіть для чого треба знати алфавіт?
ІІ. Основна частина заняття
1. Запитання до учнів:
     1) Чому в слові білого закінчення – ого, а в слові біло закінчення
     нема?
     2) Чи однаково визначаються основа слова і корінь?
     3) Що треба перше виділяти —префікс і суфікс чи корінь?Чому?
     4) Навіщо потрібне вміння правильно знаходити закінчення слова, основу,
     корінь?
2. Прочитати вірш .Знайти в ньому слова із суфіксами. Якого значення надають цим словам суфікси?
Відламаю гілочку,
гілочку-вербичку,
           та поставлю в пляшечку,
        в пляшечку, в водичку,
              щоб листочки – стрілочки
стали розвиваться
  на вербовій гілочці
у моїй кімнатці.
(Н. Забіла)
3. Визначити корені й закінчення поданих слів Виписати підряд
cлова із суфіксами. У разі правильного вибору слів з їх перших букв складається перше слово у вислові І. Франка:,,…—то перша основа життя’’
     Молодий, попереду, рано, навздогін, активний, перемога, цінний, малий,
сухий, ясно.
4. Розставити подані слова в тому порядку, в якому розташовані
наведені нижче їхні схеми.


     Книга, обкладинка, іграшка, розмова, одяг, дзвоник, заметіль.
Схеми: 1) корінь + суфікс + нульове закінчення; 2) префікс +
корінь + суфікс + закінчення; 3) префікс + корінь + суфікс + нульове закінчення; 4) корінь + суфікс + закінчення; 5) префікс
+ корінь + закінчення; 6) префікс + корінь + нульове закінчення;
7) корінь + закінчення.
5. Зробити розбір виділених слів у вірші за будовою.
                На великому вашому пальці, мамо,
стільки великого діла —
                      і вказівний не вказував, тільки робив,
           і середній не був середульшим,
                            і підмізинний в роботі не був безіменним,
        і мізинчик не був найменшим.
    На пальчиках ваших, мамо,
росли пшениці і заводи,
міста і дороги,
букварі й академії,
цілі країни, мамо,
         виростали на ваших пальцях…
(Д. Чередниченко)
6. Творча робота.
     1) Скласти вірш про зиму, добираючи з кожної групи слова так, щоб скрізь додержувався ритм, заданий у першому рядку, і щоб рядки римувалися між собою парно.
Перший рядок: Як до нас вночі учора мчала…
Переправу, міст, дорогу; кришталевий, новий, крижаний;через річку, на річці; проклала, збудувала, звела, поставила.
В полі, серед поля; покривало, доріжку, килим, ряднину; сніговий, білий; поклала, розтягла, кинула, розстелила Снігом, ватою, мереживом, пухом; дерева, дуби; прибрала, оздобила, причепурила прикрасила. Зайчикові, зайчику; побілила, почистила; шубу, хутро, кожуха, шерсть. Зима ,зимонька; невсипуща, неугавна, невтомна, працьовита; чепуруха, дбайливця.
     2) Виписати з тексту чотири слова, побудовані за схемою: корінь + суфікс + закінчення.
7. Виписати з кожної групи ,,зайве’’ слово, розібрати виписані слова за будовою.
     а) Будівля, будувати, будильник, будова ,будинок;
     б) підводний, водолаз, підвода, вода, водяний;
     в) гірський, міжгір’я, гора, гірка, погоріле;
     г) нічний, нічого, нічка, вночі, ночівля.
8. З’ясувати в яких з наведених слів є нульове закінчення, а в яких
закінчення немає.
     Кінь, метро, трамвай, поні, тінь, шимпанзе, ріс, бюро, швидко,


     повагом, гра.
9. Індивідуальна робота. Від поданих слів утворіть нові за допомогою префіксів ви-, під-, при-, по-, на-. Із трьома з них складіть речення.
     Говорити, ламати, ладнати, слухати, купувати, малювати,   
     кликати.
10. Творче завдання.
Від поданих слів утворіть нові за допомогою суфіксів. З двома з них складіть речення.
     Вода, земля, дочка, сила, поле, корінь, народ, звичай,форма.
11. Вибірковий диктант З в три стовпчики випишіть слова, утворені за допомогою префікса; суфікса; префікса та суфікса.
     Мауглі припав обличчям до вікна і почав стежити, як горить вогонь у печі. Він бачив, як господиня вставала вночі і підживляла вогонь чорною деревиною. А як настав ранок і туман побілів та схолов, він побачив, як хлопчик селянина взяв плетений горщик,обмазав зсередини глиною, і пішов доглядати худобу.
Він подався за хатину, перестрів хлоп’я, вихопив у нього з рук горщик із вугіллям і зник у тумані. Хлопчик заплакав з переляку (За
Дж. Р. Кіплінгом).
ІІІ. Підсумки заняття
IV. Домашнє завдання
     1. Опрацювати теоретичний матеріал.
     2. Запишіть назви міст у колонку . За допомогою суфіксів утворіть назви мешканців цих міст. Суфікси виділіть.
     Київ, Полтава, Суми, Харків, Одеса, Львів, Вінниця.








Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

НУШ 5 клас